החשמונאים מצאו את שמן המשחה - כפשוטו?

הודעה
מחבר
אליקים
הודעות: 361
הצטרף: ו' אוקטובר 12, 2018 11:40 am

החשמונאים מצאו את שמן המשחה - כפשוטו?

#1 שליחה על ידי אליקים » א' דצמבר 09, 2018 12:16 am

בספר ברכת שמואל עה"ת למהרש"ק בעל תפארת שמואל וברכת הזבח מחדש חידוש עצום, והוא עפי"ד הש"ך על התורה בפרשת וישלח שהשמן שיצק יעקב על האבן אשר שם מראשותיו הוא שמן המשחה שנמשחו בו אהרן ובניו וכלי המקדש, והוא כד השמן של אליהו ועובדיה, וכתב הברכ"ש שפשוט בעיניו שהוא הוא פך השמן שנמצא חתום בחותמו של כהן גדול ונעשה בו הנס שהדליקו בו את הנרות שמונה ימים. וכן נקט בפשיטות בנו בעל קב הישר, כנראה לאור דברי אביו.

ואם דבריו יובנו כפשוטם, הענין תמוה ביותר: שמן המשחה נגנז יחד עם הארון וצנצנת המן ומקלו של אהרן, שהם כמובן לא נמצאו יחד עם פך השמן. האם הכוונה שנעשה נס ופך השמן נסע ממקומו הגנוז אל המקום שבו הוא נמצא?
ועוד, אם מצאו את שמן המשחה היו מחוייבים למשוח בו את הכהנים הגדולים. ולא מצאנו בשום מקום שהכהנים הגדולים שאחר נס חנוכה היו משוחים בשמן המשחה ולא רק מרובי בגדים. ובמפורש כתב הרמב"ם בפ"א מהלכות כלי המקדש ה"ח: בבית שני שלא היה שם שמן המשחה היה כ"ג מתרבה בלבישת בגדים בלבד שהיה לובש בגדי כהונה גדולה, עכ"ל.

כבר דברי הש"ך עה"ת, עליהם מתבסס הברכ"ש, נראים יותר כמכוונים לפנימיות הענין, על הקשר שבין השמנים, ולאו דווקא על השמן החומרי. ואם כנים הדברים - יהיו כנים גם לגבי דברי הברכ"ש. השאלה היא האם כנים הדברים.

אליקים
הודעות: 361
הצטרף: ו' אוקטובר 12, 2018 11:40 am

Re: החשמונאים מצאו את שמן המשחה - כפשוטו?

#2 שליחה על ידי אליקים » ש' דצמבר 14, 2019 7:48 pm

הקפצה, לרגל חנוכה הקרב ובא

שלח תגובה