משמשי מצטער

הודעה
מחבר
יהושע

משמשי מצטער

#1 שליחה על ידי יהושע » ד' אוקטובר 09, 2019 8:28 pm

במשנה ברורה פסק שמשמשי חולה פטורים מן הסוכה ומשמשי מצטער חייבים, אבל אם משמש בשכר פטורים כמו שומרי גנות ופרדסים, ולכאורה מה הסברא בזה, הרי הטעם הוא משום כעין תדורו אם כן מה לי עובד בשכר מה לי עובד כמתנדב? אטו מי ששומר כל השנה בהתנדבות יהיה חייב בסוכה ויהיה חייב להפקיר את המקום ששומר לגנבים? ועוד מאי שנא משמשי חולה שלא מחלקים בין בשכר לבחינם

איינער מענטש
עיסוק תורני: חבר פורום נדברו

Re: משמשי מצטער

#2 שליחה על ידי איינער מענטש » ה' אוקטובר 10, 2019 3:33 pm

יהושע כתב: במשנה ברורה פסק שמשמשי חולה פטורים מן הסוכה ומשמשי מצטער חייבים, אבל אם משמש בשכר פטורים כמו שומרי גנות ופרדסים, ולכאורה מה הסברא בזה, הרי הטעם הוא משום כעין תדורו אם כן מה לי עובד בשכר מה לי עובד כמתנדב? אטו מי ששומר כל השנה בהתנדבות יהיה חייב בסוכה ויהיה חייב להפקיר את המקום ששומר לגנבים? ועוד מאי שנא משמשי חולה שלא מחלקים בין בשכר לבחינם
אולי החילוק הוא בין שומר קבוע לארעי אלא שבד"כ הקבוע מקבל שכר ומי שארעי עובד בהתנדבות.

כּוֹתָר
עיסוק תורני: צמא לדבר ה'
יצירת קשר:

#3 שליחה על ידי כּוֹתָר » ה' אוקטובר 10, 2019 5:41 pm

מי ששומר בשכר הוא מחוייב להישאר שם, אבל מי שעובד בחינם שיודיע לבעל השדה שהוא הולך לקיים מצוותו ולאכול בסוכה.

יהושע

#4 שליחה על ידי יהושע » ה' אוקטובר 10, 2019 6:43 pm

דוד ריזל כתב: מי ששומר בשכר הוא מחוייב להישאר שם, אבל מי שעובד בחינם שיודיע לבעל השדה שהוא הולך לקיים מצוותו ולאכול בסוכה.
א. פועל יכול לחזור באמצע היום
ב. הפטור הוא לא משום שחיובו לבעל הבית, רק משום תשבו כעין תדורו.

כּוֹתָר
עיסוק תורני: צמא לדבר ה'
יצירת קשר:

#5 שליחה על ידי כּוֹתָר » ה' אוקטובר 10, 2019 6:48 pm

יהושע כתב:
דוד ריזל כתב: מי ששומר בשכר הוא מחוייב להישאר שם, אבל מי שעובד בחינם שיודיע לבעל השדה שהוא הולך לקיים מצוותו ולאכול בסוכה.
א. הוא צריך כסף לפרנסתו, כמו יוצא לדרך שפטור.
ב. נכון. אבל בשביל סיבה מועטה, שרוצה לעשות חסד עם חבירו, זה עדיין לא סיבה מספקת להכניס את עצמו למצב של פטור.

יהושע

#6 שליחה על ידי יהושע » ה' אוקטובר 10, 2019 7:14 pm

דוד ריזל כתב:
יהושע כתב:
א. הוא צריך כסף לפרנסתו, כמו יוצא לדרך שפטור.
ב. נכון. אבל בשביל סיבה מועטה, שרוצה לעשות חסד עם חבירו, זה עדיין לא סיבה מספקת להכניס את עצמו למצב של פטור.
כמו בהולכי דרכים שההסבר היא שגם כל השנה לא נמנע מלצאת לדרך, גם פה נגיד שגם כל השנה לא נמנע מלעשות חסד עם חברו.

ומה יהיה הדין במשמש אדום גדול בחינם?

שלח תגובה