דעת תורה על חוק הגיוס

עניני אגדה ומחשבת ישראל, יסודי המוסר ועבודת ה'
שלח תגובה
הודעה
מחבר
כּוֹתָר
הודעות: 1266
הצטרף: ה' ינואר 24, 2019 5:18 pm
עיסוק תורני: צמא לדבר ה'
יצירת קשר:

דעת תורה על חוק הגיוס

#1 שליחה על ידי כּוֹתָר » ד' יוני 26, 2024 11:00 am

אחד ממרביצי התורה פתח אתמול את שיעורו, בתגובה לפסק הבג"ץ.

הוא הביא מסכת בבא מציעא פתח בדף לג: והקריא:

דרש רבי יהודה ברבי אלעאי: מאי דכתיב (ישעיהו סו, ה): "שמעו דבר ה' החרדים אל דברו"? אלו תלמידי חכמים. [אמרו] ... "מנדיכם" - אלו עמי הארץ. שמא תאמר: "פסק סברם ובטל סיכוים" תלמוד לומר: "ונראה בשמחתכם". שמא תאמר: "ישראל יבושו" תלמוד לומר: "והם יבושו" - נכרים יבושו, וישראל ישמחו.וביאר -

היכן מצאנו פעם ראשונה את הביטוי 'חרדים' - הלא פסוק זה הוא המקור, מי הם עמי הארצות שמנדים את תלמידי החכמים, - זה הבג"ץ וכל עמי הארצות שמתעבים ושונאים אותנו (אולי גם בעלי המשנה שלא לומדים גמרא ולא שימשו חכמים).

וכל אחת מהכתות האלו אומרת: 'למען שמי, יכבד ה', ונראה בשמחתכם!' - היינו, שכולם יחד מצפים לעת שבה יתגלה כבוד ה', ויראו אז כולם את שמחתם של תלמידי החכמים. גם החילונים אומרים שהם מתכוונים לכבוד שמים, שזה לא מנומס שאין אנו נושאים בנטל, בשעה שחיילים נהרגים בשדה הקרב.שמא תאמר אבד סברם, שהם אמנם אומרים כן ומצפים לכך, אבל אכן לא יזכו לראות בהתקיימות בקשתם?

אמר הנביא "ונראה בשמחתכם", ולא אמר "ואני אראה בשמחתכם", ומשמע שכך אמר הנביא: אני ואחיכם ושונאיכם ומנדיכם - כולנו נראה בשמחתכם.

שמא תאמר, שדברי הכתוב "והם יבושו" מתייחסים לאלו שאינם תלמידי חכמים, והללו, על אף שהם מכלל ישראל, יבושו לעתיד לבוא?

תלמוד לומר: "והם יבשו". משמע, רק נכרים, שאינם מאתנו, ואינם נקראים על שם ישראל - יבושו,

אבל ישראל כולל גם עמי הארצות ששונאים אותנו לעתיד לבוא כולם ישמחו בשמחתנו!להשלמת הדברים נעתיק את דברי רש"י,

אלו ת"ח - ששימשו חכמים הרבה ללמדם טעמי משנתם זה בזו וזה בזו.מנדיכם אלו ע"ה - שת"ח שנואין ומתועבין להן כנדה:שמא תאמר אבד סברם - של אלו. שהרי כתיב למען שמי יכבד ה' דמשמע שהם אומרים אבל אין הדבר כן:ת"ל ונראה בשמחתכם - ולא נאמר ואראה בשמחתכם כך אמר הנביא: אני ואחיכם שונאיכם ומנדיכם כולנו נראה בשמחתכם:והם יבושו - אותם שהם עובדי כוכבים שאינם ממנו ואינן נקראין על שם ישראל יבושו וישראל ישמחו:

מאמין בהשם ובמשה
הודעות: 6
הצטרף: ד' דצמבר 06, 2023 6:20 pm

Re: דעת תורה על חוק הגיוס

#2 שליחה על ידי מאמין בהשם ובמשה » ה' יוני 27, 2024 7:22 pm

אם כבר דנים בנושא . היום בחדשות יש שני נושאים בוערים: המתיחות עם חיזבולה -ובמילא התושבים שמפונים כבר9 חודשים והגיוס והתקציבים של עולם התורה.
וחשבתי השייכות עפ"י דתני רבי שמעון בן יוחאי אם ראית עירות שנעקרו ממקומן בשביל שביטלו שכר סופרים ושכר משנים

שלח תגובה