למה לא נכתב הלשון "פלא" בפרשת מטות כמו בפרשת נשא?

התבוננות בספר תורת אלוקים ובפרשת השבוע
שלח תגובה
הודעה
מחבר
שיתופתא
הודעות: 3
הצטרף: ב' יולי 05, 2021 3:09 am
יצירת קשר:

למה לא נכתב הלשון "פלא" בפרשת מטות כמו בפרשת נשא?

#1 שליחה על ידי שיתופתא » ג' יולי 06, 2021 8:13 pm

הנה עומדים אנו בימי בין המצרים, ימים שמתאבלים על חורבן ביהמ"ק, ומשתתפים בצערו של כלל ישראל, וביותר בצערת השכינה הקדושה שסובלת כבר כמעט אלפיים שנה, מאז שנחרב בית מושבה. ויש לצרף כאן דיוק שאמר פעם כ"ק אדמו"ר מבאיאן שליט"א.
ידוע בשער בת רבים דברי האבן עזרא בפרשת נזירות בביאור לשון הפסוק (נשא ו, ב') "איש כי יפליא לנדור נדר נזיר" וז"ל "יעשה דבר פלא, כי רוב העולם הולכים אחר תאותם", ולהלן בפסוק ז' מוסיף וז"ל: ויש אומרים כי מלת "נזיר" מגזרת "נזר".. ודע כי כל בני אדם עבדי תאות העולם, והמלך באמת שיש לו נזר ועטרת מלכות בראשו, כל מי שהוא חפשי מן התאות". זאת אומרת ששפיר משתמשת התורה הקדושה בלשון "יפליא" משורש "פלא" בכדי שנדע ונכיר אשר הנזיר מיוחד בזה כי הוא עוסק במעשה פלא לילך כנגד רוב עולם ההולכים אלחרי תאוותם.
והנה בפרשת השבוע, פרשת מטות, גם כן מצינו אודות מי שאוסר איסר על נפשו, ולא נכתב אצלו שום תואר של "פלא", והלא דבר הוא. וביאר בזה דבר נורא – אשר מכיון שקוראים אנו פרשה זו בימי בין המצרים, הזמן שמתבוננים בגודל צרת הרבים וביותר מרגישים ומשתתפים בצערתו יתברך, הרי אינה דבר פלא בזה שהאדם כובש עצמו מתאוותיו שרגיל בהם במשך כל השנה, ולכן לא נכתב כאן התואר של פלא!

https://shitufta.org.il/Numbers/30.1-3? ... 2&hidushim

שניאור
הודעות: 94
הצטרף: ב' אוגוסט 19, 2019 6:25 pm

Re: למה לא נכתב הלשון "פלא" בפרשת מטות כמו בפרשת נשא?

#2 שליחה על ידי שניאור » ד' יולי 07, 2021 12:53 pm

אגב ראיתי פעם בשם כ"ק אדמו"ר מבאיאן שליט"א על פר' פינחס, שכשנבדוק בפרשת המועדות הרי שבין מועד למועד יש פרשה סתומה, ורק בין שבועות לראש השנה יש פתוחה, ואמר שזה מרמז שעתידים כאן להכנס עוד מועדים, כשיזכנו ה' והצומות ייהפכו למועדים טובים.

שלח תגובה